Mi az erdőkezelés?
A jogszabály szerint az erdőkezelő a tulajdonos javára, de saját nevében eljárva, a használat „Földforgalmi törvényben” foglaltak szerinti megszerzésével nem járó erdőgazdálkodási tevékenységet folytat, amelynek során:
- az erdei haszonvételeket az erdőkezelő gyakorolja
- és jogosult az erdő hasznai szedésére.
Az erdőkezelőt tevékenységéért díj illeti meg, amely magában foglalja az erdőgazdálkodási tevékenység költségei mellett az erdőkezelő közreműködésének ellenértékét is.
Az erdőkezelésre irányuló szerződést írásba kell foglalni. Közös tulajdonban álló önálló erdőgazdálkodási egység esetén a szerződés létrejöttéhez az érintett tulajdonostársak tulajdoni hányad alapján számított többségének írásbeli döntése szükséges.
Erdőkezelés esetén az erdészeti hatóság az erdőgazdálkodói nyilvántartásba erdőgazdálkodóként az erdőkezelőt jegyzi be.
Ki lehet erdőkezelő?
Kizárólag az az erdészeti hatóság által erdőkezelőként nyilvántartott erdészeti szakirányító vállalkozás, például a Csillag-VV Kft.
Miért jó, miben más az erdőkezelés?
Az erdőkezelő az erdőgazdálkodási tevékenységeket a tulajdonos közreműködésével és egyetértésével határozza meg, amelynek végrehajtásában a tulajdonos közreműködhet.
- Az erdőgazdálkodásból eredő bevételeket az erdőkezelő szedi be, amelyből a díj levonását követően keletkező jövedelmet a tulajdonos részére megfizeti.
- Az erdőkezelő az előző bekezdésben foglalt kifizetés során a tárgyévet követő három évben – erdőfelújítási kötelezettség keletkezése, illetve fennállása esetén az erdőfelújítás befejezetté nyilvánításáig terjedő időszakban – felmerülő költségek fedezetéül szolgáló összeget visszatarthatja.
- A tulajdonos jogosult a részére járó jövedelmet vagy annak egy részét természetben kérni.
- Az erdőkezelő az erdőgazdálkodási tevékenységek bevételeiről és költségeiről, valamint a tulajdonost illető és részére kiadott jövedelemről legkésőbb az elszámolási időszakot követő év június 30-ig részletes beszámolót készít.
- Ha a tulajdonos nem érhető el, az erdőkezelő a tulajdonos részére az első bekezdésben foglaltak szerint járó jövedelmet készpénzben bírósági vagy közjegyzői letétbe helyezi.
- A tulajdonos azonnali hatállyal felmondhatja az erdőkezelési szerződést, ha az erdőkezelő:
- a feladatait nem, vagy olyan módon látja el, amely súlyosan veszélyezteti az erdőnek minősülő föld fennmaradását, a fenntartható erdőgazdálkodást, vagy
- a fenti számadási kötelezettségének nem tesz eleget.
Összefoglalva az erdőkezelői megbízás az egyetlen szerződéses forma, ahol a teljes ingatlan kezelésbe adásáról már a tulajdonosi többség /min 50,1%/ dönthet. A többi szerződéstípus (például az erdészeti haszonbérlet) esetén csak támogatás arányú használati jogosultság keletkezik, mely az erdő használati megosztását vagy az ingatlan megosztását teszi szükségessé.
Miért jó nekem a Csillag-VV erdőkezelése?
Cégünk, a Csillag-VV Kft. az erdőgazdálkodói feladatkör átvállalásával segíti a tulajdonosokat. Tudással, szakmai tapasztalattal, eszközökkel mi rendelkezünk – Ön az erdőt adja a munkához. Minden, ami az eredményességhez szükséges, minket választva, egy helyre kerül. Az erdősítés tervezésétől és végrehajtásától a kitermelt faanyag értékesítéséig, az erdő életében beköszönő minden munkaműveletet elvégzünk. A cég 10 éves múltra tekint vissza, így számtalan buktatót el tud velünk kerülni!
Amiben számíthat ránk:
- erdőgazdálkodás – erdőkezelés – erdészeti haszonbérlet megkötése
- erdészeti tervezés, üzemtervezés
- pályázatírás
- erdőterületek megosztása – erdők felmérése
- teljes erdészeti tervezés és kivitelezés – erdőtelepítés tervezéssel
- szarvasgombás erdő létesítése
- nevelővágások elvégzése
- lábon álló erdő megvétele esetén a Csillag-VV Kft megvásárolja az Ön erdejét
- fakitermelés – végvágás
- faanyag értékesítés: rönk, raklaprönk, tüzifa, apríték…
- elbokrosodott területek rendezése
- bozótírtás szárzúzással
Forduljon akkor is a Csillag-VV Kft-hez, ha professzionális erdészeti szakirányítót keres!